Články

Y2K – skúška na korona vírus?

  |  4.október 2020

Y2K – skúška na korona vírus?

Od marca tohto roku sa stal ústrednou témou médií hlavného prúdu korona vírus. Na druhej strane v alternatívnych médiách vystupujú lekári a iní odborníci od fachu, ktorí dokladajú číslami, že tento vírus nie je nič mimoriadne a napríklad počet mŕtvych na korona vírus neprekračuje počet mŕtvych na príbuzné choroby v iných rokoch. V Berlíne bola miliónová demonštrácia proti opatreniam nemeckej vlády zameraným akože na ochranu proti korona vírusu. Demonštranti tvrdili, že opatrenia zakrývajú iné ciele. Podobné demonštrácie sa konajú najmä v ďalších západných mestách.

Neviem, kto má pravdu. Keď neviem, kto má pravdu, rešpektujem vládou nariadené ochranné opatrenia. Ale viem, že pred dvadsiatimi rokmi tu čosi podobné bolo.

V roku 1999 sa v médiách (hlavného prúdu) celého sveta rozšírilo dramatické varovanie, že počítače vo svete nie sú uspôsobené na zmenu tisícročia, pretože nevedia automaticky prehodiť ako prvé číslo letopočtu namiesto jednotky dvojku. Tento zdanlivo malý nedostatok môže mať vážne následky. Počítače, ktoré riadia atómové elektrárne, môžu narušiť systém riadenia elektrárne a dôjde k výbuchu. Počítače, ktoré strážia štart medzikontinentálnych rakiet, rakety odrazu vypustia. Druhá strana odpovie tiež vypustením rakiet a bude jadrová vojna. Až po počítače, ktoré zapínajú zvonenie po skončení hodiny na základných školách. Hrozba dostala aj označenie anglickou skratkou Y2K (číta sa: wai – tú – kej, šlo o zlúčenie výrazov Rok (Year), čísla 2 a skratky K označujúcej metrický prefix kilo, teda tisíc). Médiá na celom svete boli plné záhadne vyzerajúcej skratky. Riešenie bolo jediné: bolo treba investovať peniaze do IT, aby sa počítače naučili 1. januára roku 2000 dať na začiatok letopočtu dvojku. Investovanie do IT na riešenie „problému“ sa stalo morálnou povinnosťou každého, kto chcel zostať súčasťou uznávaného systému. Asi ako teraz v Spojených štátoch, kto chce zostať „in“, musí podporovať hnutie Black lives matter. Vtedajšia slovenská vláda tiež schválila dodatočných päť miliónov ešte slovenských korún na výskum problému. Jadrové rakety sme síce nemali, ale atómové elektrárne áno. Bol som členom vlády, ale už si nepamätám, ako som hlasoval.

Potom prišiel 1. január roku 2000 a nič sa nestalo. Po predchádzajúcej mediálnej masáži by človek očakával, že médiá budú tentoraz plné reportáží ako okuliarnatí fachmani našli zázračné riešenie a v poslednom okamihu (kak v amerikanskom fiľme) zmenili programy počítačov. Stálo to síce miliardy dolárov, ale stálo to zato. Ale neboli. Téma jednoducho z médií zmizla. Až za rok – dva pravda postupne vychádzala na povrch.

Koncom 90-tych rokov začalo byť jasné, že vo svete sa vytvára technologická bublina investícií. O Silicon valley v Kalifornii sa písalo div nie každý deň. Každý štát chcel mať aspoň mikroskopické Silicon valley. Ale odbyt akosi ustával a hrozilo, že investície prepadnú. Bolo potrebné umelo vytvoriť odbyt. Tak poslúžil Y2K. Noviny neskôr napísali, že prasknutie technologickej bubliny sa posunulo asi o rok. Potom prišla bublina nehnuteľností. Teraz dosiahla bublina – čoho? – vyšší level.

Kedy ste naposledy čítali o Silicon valley?       

ČLÁNKY
Anketa

Zaujala Vás táto osobná stránka ?