Články

Historická pápežova návšteva v Iraku

  |  6.marec 2021

Historická pápežova návšteva v Iraku

Pápež František navštívil Irak. Je to prvá návšteva pápeža v krajine, kde sa nachádza Chaldejský Úr. Narodil sa tam Abrahám, tam mu dal Boh príkaz, aby odišiel do krajiny Kanaán. Tak vznikol najskôr judaizmus a na jeho základe neskôr kresťanstvo. K Abrahámovi a Úru sa hlásia aj moslimovia. Úr je kolíska troch náboženstiev Knihy. Je to nebezpečná cesta pre pápeža. Po irackých vojnách, posledná, tretia, prebiehala od marca do mája 2003 a zvrhla režim prezidenta Saddáma Husajna, je krajina vystavená terorizmu. Pre islamských teroristov by bol pápež oslavovaným cieľom. Návšteva prebieha počas pandémie a Irak nie je vzorová krajina ochrany pred pandémiou. Ale pápež musel Irak navštíviť,keď je to možné.

Možné to vždy nebolo. Naposledy sa intenzívne usiloval Irak navštíviť pápež Ján Pavol II. Nepodarilo sa mu to a okolnosti boli globálne.

Znalci označujú Irak za najsekulárnejšiu arabskú krajinu. Hlavné mesto Bagdad má antické dejiny, v krajine žijú Arabi sunitského aj šiitského smeru a Kurdi, okrem malých menšín. V rokoch 1980-88 Irak viedol vojnu s Iránom. Spojené štáty vtedy podporovali Irak. Novinári sa opýtali Henryho Kissingera, ako dlho potrvá vojna a Kissinger odpovedal, že čo najdlhšie. Vojna viazala sily dvoch štátov, potenciálnych rušičov americkej politiky na Blízkom východe. Druhá vojna, známa ako Operácia Púštna búrka, prebehla v zime a na jar 1991 a v nej Spojené štáty bojovali proti Iraku. Po nej bol Irak vystavený tvrdým sankciám a bol rád, že prežíva. Americkým neokonzervatívcom to nestačilo. Jedenásteho septembra 2001 došlo k útoku na newyorské Dvojičky. Teroristov identifikovali ako členov Al Kaidy. Ich vodca Usama bin Ladin sa skrýval v Afganistane, začala sa afganská vojna. Talibanský Afganistan bol rýchlo porazený a v Kábule nastúpila nová vláda. Americkí neokonzervatívci však použili útok na Dvojičky ako zámienku. V mainstreamovej tlači ako sú New York Times, Washington Post, Los Angeles Times a ďalšej v roku 2002 nájdete len komentáre, že za útok je zodpovedný aj Irak (čo nebola pravda) a Irak pracuje na zbraniach hromadného ničenia (to tiež nebola pravda). Médiá chceli dotlačiť prezidenta Georga Busha mladšieho napadnúť Irak ešte v tom roku. Dopadlo to tak, že minister zahraničných vecí Colin Powell ukázal na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN vo februári 2003 falšovanú ampulku s práškom, ktorý mal byť vzorkou irackých chemických zbraní. Ten televízny záber ako Powell trasie v ruke ampulku s práškom a vedome klame svetovú verejnosť, médiá obúchavajú Powellovi dodnes o hlavu.

Pápež Ján Pavol II. vedel, čo sa proti Iraku chystá. Chcel napadnutiu Iraku zabrániť. Jeho názor prenikol von skôr neverejne. Vtedy chcel pápež navštíviť Irak, bol by akýmsi živým štítom nad biblickou krajinou. Jeho návšteva by postavila krajinu do lepšieho svetla a Spojeným štátom by sa ťažšie začínala proti Iraku vojna. V zákulisí sa rozohral tvrdý diplomatický zápas. Spojené štáty poslali do Vatikánu ako tromf teológa a filozofa slovenského pôvodu Michaela Novaka na sériu prednášok. Podpredsedom irackej vlády bol iracký kresťan Tariq Aziz, v rokoch 1983-91 minister zahraničných vecí Iraku. Ten obchádzal krajiny, kde sa dalo, ale Američania už budovali okolo Iraku diplomatickú izoláciu. Do septembra 2002 som bol členom prvej Dzurindovej vlády. Vláda ako celok nemala na vlastnú diplomatickú iniciatívu proti pripravovanej vojne. Urobil som aspoň miniatúrny krôčik. Pozval som irackého vyslanca na stretnutie a korektne sme sa porozprávali, vyjadril som sa proti pripravovanému útoku. Diplomatický tlak USA nakoniec dosiahol, že pápež Irak nenavštívil. Američania, ako je v ich zvyku, tlačili na spojencov, aby pripojili tiež svoje jednotky. Vyslanie slovenských vojakov musel schváliť parlament. KDH dalo svojim poslancom voľno, aby hlasovali ako uznajú za vhodné (vtedy som už nebol predsedom KDH). Dvaja poslanci KDH hlasovali za vyslanie slovenských vojakov do Iraku, ostatní boli proti. Slovenských vojakov stiahol z Iraku až Fico v roku 2007, ale hneď ich vyslal do Afganistanu, kde sú doteraz. Tretia iracká vojna rozbila krajinu. Irackí armádni dôstojníci sa stali kostrou armády Islamského štátu. V krajine prekvitá terorizmus. Vo svetovej tlači odhadujú počet civilných obetí od skončenia vojny na sto tisíc. Návšteva pápeža by Irak všetkých tých obetí pravdepodobne ušetrila. Väčšinu obyvateľstva tvoria šiiti, preto majú významné posty v irackej vláde a udržujú úzke vzťahy so šiítskym Iránom, hlavným vyzývateľom Spojených štátov. V súčasnosti je v Iraku 200 až 450 tisíc kresťanov, po svetovej vojne ich bolo 4,5 milióna. Kresťanov vyháňajú rôzne milície, ktoré sa tam rozmnožili po oslabení ústrednej vlády.

Po dvoch tisícich rokoch pápež prichádza tam, kde všetko začalo. Do Úru v Iraku. Bude sa tam modliť s rabínom aj s imámom za mier vo svete.        

ČLÁNKY
Anketa

Zaujala Vás táto osobná stránka ?