Články

Čriepky zo športu a z politiky.

  |  31.máj 2021

                                              Čriepky zo športu a z politiky.

  1. Na majstrovstvách sveta v hokeji naše mladé mužstvo hrá dobre, či sa do štvrťfinále dostane        alebo nedostane. Najlepšie sme zahrali proti Rusku a zaslúžene sme vyhrali. Pri zápase s Ruskom som si spomenul na rozhovor, ktorý som mal asi pred dvoma rokmi v Moskve. Bol som na akejsi konferencii o politike. Počas prestávky som sa rozprával s ruským športovým novinárom. Povedal mi, že my Slováci vieme zahrať na nich, Rusov, futbal aj hokej. Väčšinou vieme. Aj v Rige sme vedeli. Keď píšem tieto riadky ešte nás čaká rozhodujúci zápas o štvrťfinále s Čechmi. Na Čechov opačne nevieme zahrať ani futbal ani hokej. Už sme síce nad Českom aj vyhrali na majstrovstvách sveta v hokeji, ale väčšinou prehrávame. Proti Česku na nás pôsobí opačný psychologický syndróm ako proti Rusku. Škoda, že sme prehrali so Švédskom.
  2.  Najmenej od smrti generála Lučanského v decembri minulého roku sa vedie verejná diskusia o zákonnosti terajšej formy kolúznej väzby. Diskusia a pochybnosti sú oprávnené. Terajšie zákony upravujúce kolúznu väzbu a príbuzné otázky sú vnútorne protirečivé. Kriminalistika a súdna psychológia majú poznatky, že niektorí ľudia znášajú ťažko pobyt v cele osamotene, najmä dlhšiu dobu. Umiestniť stíhaného do cely osamotene možno v rámci disciplinárneho konania. Keď uväznený robí neporiadok na cele, hluk, ruší ďalšieho uväzneného alebo robí iný neporiadok, možno mu uložiť disciplinárny trest, ale ako najťažší trest ho možno umiestniť osamotene na cele najviac na 10 dní. Keď však vyšetrovateľ požiada väznicu o umiestnenie stíhaného na celu osamotene, väznica ho umiestni „na samotku“ na neobmedzene dlhú dobu. Všetko podľa zákona 221/2006 o výkone väzby. Pri disciplinárnom previnení najviac na 10 dní, bez disciplinárneho previnenia neobmedzene. Vyšetrovatelia, čiže polícia, využívajú väzbu osamotene ako prostriedok nátlaku. Ako advokát obhajujem obvineného zo skupiny piatich obvinených. Vo veci figurujú aj úplatky. Môj klient je na poslednom mieste v skupine, rozdiel medzi ním a obvineným na prvom mieste v závažnosti obvinenia je veľký. Prví dvaja obvinení sa stali kajúcnikmi, môj klient nie. Prvých dvoch vyšetrovateľ a prokurátor už dávnejšie prepustili na slobodu a v rámci dohody o vine a treste dostali mierny podmienečný trest. U môjho klienta nariadil prepustenie až Ústavný súd. Prostriedok nátlaku je jednoduchý. Staneš sa kajúcnikom? Pôjdeš na slobodu. Nestaneš? Zostaneš vo väzbe. Prebiehajúcu diskusiu o kolúznej väzbe je potrebné udržať ďaleko od politiky a držať sa len odborných trestnoprávnych kritérií.
  3. Sedemnásteho mája usporiadali špičky moci a trestnoprávnych orgánov utajenú poradu o citlivých trestných prípadoch, či konkrétne alebo všeobecne. Aby sa naozaj nič neprezradilo, poradu usporiadali v podzemnej miestnosti SIS, zaistenej proti odpočúvaniu. Ale už po pár dňoch boli médiá plné, že bola taká porada, kto sa na nej zúčastnil a o čom bola. Potom si Národná rada vynútila neverejnú schôdzu o porade na SIS. Predseda NR Boris Kollár na nej prečítal akúsi zostručnenú správu z porady na SIS, stále akože utajenú. Keď píšem tieto riadky, v internete beží výstraha, že utajená správa sa dostala na internet a kto ju uverejní, bude potrestaný. Musím sa usmievať. Ak niečo existuje písomne a vyhlási sa to za utajené, je priam záruka, že sa to dostane na verejnosť. Boris Kollár mal povedať poslancom správu ústne, len podľa vlastných poznámok a poznámky zničiť. Máme predsa skúsenosť. Únos Kováča mladšieho. Tiež bol utajený, ale behom týždňa začali prenikať na verejnosť podrobnosti. Ako opozícia sme zriadili vyšetrovaciu komisiu. Komisia rýchlo zistila, že Kováča ml. unieslo komando SIS, viedol ho Michal Hrbáček. Čoskoro sme nadviazali kontakt s členom komanda, ktorý sa chcel od únosu dištancovať. A tak ďalej až po Mečiarove amnestie. Ako minister spravodlivosti som to robil inak. V roku 1999 som nariadil funkcionárom štátnej správy súdov, čiže predsedom a podpredsedom súdov, aby predložili majetkové priznanie. Vtedy na to ešte nebol zákon. O majetkových priznaniach som nedal urobiť písomný prehľad. Príslušná pracovníčka ministerstva ma o priznaniach ústne informovala, priznania zostali uzavreté v trezore. Jeden predseda súdu odmietol poslať priznanie, toho som odvolal z funkcie (sudcom zostal). Žiadne majetkové priznanie sa nedostalo na verejnosť. Neskôr bol prijatý zákon, ktorý ukladá predkladať majetkové priznania všetkým sudcom a priznania sa zverejňujú. Čakám, ako budú prenikať do médií ďalšie podrobnosti o porade 17. mája.
  4. Na záver o geopolitike. V Minsku pristalo civilné lietadlo na základe elektronickej výstrahy, že má na palube bombu. Bombu nemalo, ale malo bieloruského opozičníka Ramana Prataseviča. Toho si v Minsku ponechali vo väzení. Zo Západu, vrátane Bratislavy, sa dvihli obvinenia na prezidenta Lukašenka, že pristanie lietadla v Minsku narafičila bieloruská tajná služba. Ruku by som nedal do ohňa, že to tak nebolo. Ale pripomeniem, že prezident Putin povedal v roku 2007 na konferencii v Mníchove otvorene, že Rusko bude voči Západu používať rovnaké metódy, aké Západ používa proti Rusku. Nuž a Západ v roku 2013 prinútil prisadnúť vo Viedni lietadlo bolívijského prezidenta Ivo Moralesa, letiaceho z Moskvy, pretože západné služby mali podozrenie, že Morales vezie v lietadle amerického bývalého agenta CIA Edwarda Snowdena. Na Západe sa už ani na tajné služby nedá spoľahnúť. Snowden na palube nebol. Možno je to teraz na protiprávne prinútenie lietadla pristáť medzi Ruskom a Západom 1:1. Ale zaujímavý je detail, ktorý nasledoval. Západ uzavrel svoj vzdušný priestor pre bieloruské lietadlá a Rusko, pomáhajúc svojmu slovanskému spojencovi, uzavrelo svoj vzdušný priestor pre lietadlá, ktoré obchádzajú bieloruský vzdušný priestor. Potom bola správa, že nemecké, rakúske a francúzske lietadlá hoci budú oblietavať Bielorusko, môžu pristáť v Moskve. Nuž, robia sa kšefty, do ktorých zatiaľ nevidíme. Ale viete si predstaviť, že by si niečo také dovolilo Rusko pred 10-15 rokmi, uzavrieť svoj vzdušný priestor pre západné lietadlá? Aj tento detail signalizuje, ako sa zmenili geopolitické pomery vo svete. 15. júna bude v Bruseli porada EÚ - Biden. EÚ navrhla na stretnutie spoločné vyhlásenie ostro protiruské. Po summite EÚ – Biden bude nasledovať summit Biden – Putin. Ak Biden prijme navrhnuté spoločné vyhlásenie s EÚ, summit Putin – Biden je vopred odsúdený na neúspech.   

ČLÁNKY
Anketa

Zaujala Vás táto osobná stránka ?